Jurnalul.ro Sport Fotbal international Video: goluri spectaculoase, ratări incredibile, calificări dramatice

de Mihai Morcovescu    |    25 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Aseară s-au disputat primele meciuri din manşa a doua a play-off-ului Ligii Campionilor. Trei dintre acestea au oferit goluri multe şi spectaculoase, ratări incredibile, dar şi calificări dramatice.

Marile surprize ale serii au fost oferite de Sporting Braga şi de Partizan Belgrad, care s-au calificat în premieră în grupele UEFA Champions League.

Portughezii au eliminat pe FC Sevilla la capătul unui meci nebun, cu  şapte goluri, în care portarul spaniol Palop  şi-a îngropat echipa, în timp ce sârbii s-au calificat la penalty-uri, acolo unde s-au ratat cinci lovituri: (trei gazdele şi două oaspeţii).

Un meci de un dramatism rar întâlnit s-a jucat la Genova, între Sampdoria şi Werder Bremen. În minutul 90, italienii conduceau cu 3-0 şi se pregăteau de sărbătoare. Dar, în minutul 90+3, Rosenberg a marcat golul care a trimis partida în prelungiri, iar Pizzaro a adus calificarea lui Werder în minutul 100.