Jurnalul.ro Sport Handbal - Victorie la scor cu Suedia

Handbal - Victorie la scor cu Suedia

de Vlad Ionescu    |    17 Oct 2007   •   00:00
Sursa foto: ANGELO BREZOIANU/

Naţionala feminină a debutat cu dreptul la Cupa Mondială de la Aarhus (Danemarca), reuşind să invingă cu scorul de 28-17 (13-5) reprezentativa Suediei, in primul meci din grupa B.

Naţionala feminină a debutat cu dreptul la Cupa Mondială de la Aarhus (Danemarca), reuşind să invingă cu scorul de 28-17 (13-5) reprezentativa Suediei, in primul meci din grupa B. Antrenorul Gheorghe Tadici a inceput meciul cu Talida Tolnai in poartă, iar aceasta a avut o evoluţie sigură, dovedind că reprezintă o soluţie pentru echipa naţională. Cum diferenţa de clasă dintre cele două formaţii era evidentă, tehnicienii noştri şi-au permis să ruleze intregul lot, odihnind titularele in vederea meciurilor care vor urma. Golurile Romăniei au fost marcate de Elisei (4), Meiroşu (3), Brădeanu (3), Maier (3), Gălcă (foto 3), Neagu (2), Gogărlă (2), Nechita (2), Lecuşanu (2), Manea (2), Luca (1) şi Vădineanu (1). Puţinii spectatori prezenţi in sală au fost martorii unui scene mai puţin obişnuite la un asemenea nivel. Jocul a fost oprit după doar două minute de la inceperea sa, oficialii de la masă cerăndu-le suedezelor să-şi schimbe tricourile, care semănau cu cele ale jucătoarelor noastre. Partida a fost intreruptă aproape zece minute şi, cum scandinavele nu aveau echipament de rezervă, acestea au fost nevoite să imbrace veste de culoare roşie.

Astăzi, de la ora 15:00, fetele lui Tadici joacă impotriva Franţei, iar măine, de la 19:00, vor intălni Norvegia.