Jurnalul.ro Sport Hănescu, locul 59 ATP

Hănescu, locul 59 ATP

de Ionut Paduraru    |    15 Iul 2008   •   00:00

TENIS  ●  Salt spectaculos după victoria de la Gstaad
Presa elveţiană îl laudă pe Victor Hănescu pentru prestaţia din timpul turneului de la Gstaad, primul din carieră cîştigat de tenismanul român.

În finala turneului elveţian, dotat cu premii în valoare totală de 389.000 de euro, Hănescu l-a învins lejer pe al şaptelea favorit, rusul Igor Andreev, cu 6-3, 6-4. Însă românul a impresionat mai ales în semifinale, cînd l-a eliminat pe numărul 10 mondial, elveţianul Stanislas Wawrinka, scor 6-3, 3-6, 6-4. Hănescu şi-a trecut în palmares primul turneu ATP din carieră la fix 35 de ani după ce la Gstaad se impunea un alt tenisman român, legendarul Ilie Năstase. "Mă bucur foarte mult că am cîştigat primul titlu aici, nu voi uita niciodată acest lucru", a spus Hănescu după meciul cu Andreev, amintind apoi şi de prima finală jucată în carieră, anul trecut, la Open România: "La Bucureşti am condus cu 6-3, 5-2 în faţa lui Gilles Simon, dar în final am pierdut. Acum mi-am spus că nu trebuie să mi se mai întîmple aşa ceva. Cu Andreev jocul meu a fost mult mai solid".

Presa elveţiană l-a lăudat şi ea pe Hănescu. "Victor, regele de la Gstaad", a titrat cotidianul Blick, care a adăugat că românul "a obţinut o victorie de senzaţie la Gstaad, într-un sezon nu prea reuşit". "Victor Hănescu a cîştigat pe merit primul său turneu din carieră. În finală, jocul românului a fost clar mai solid decît al rusului Andreev", a scris şi agenţia Sportal.

URCARE. Cu ajutorul celor 175 de puncte ATP cîştigate la Gstaad, Victor Hănescu a urcat 21 de poziţii, pînă pe locul 59, în clasamentul ATP Entry. De asemenea, Hănescu a urcat 36 de poziţii în clasamentul ATP Race, aflîndu-se acum pe locul 65.