Jurnalul.ro Sport Hochei pe gheata / Play-off - Ciucul a obtinut prima victorie

Hochei pe gheata / Play-off - Ciucul a obtinut prima victorie

de Mihai Igirosanu    |    25 Feb 2007   •   00:00

In primul meci al finalei Ligii Nationale de Hochei, Sport Club Miercurea Ciuc a invins vineri seara, pe patinoarul Vakar Lajos, pe Steaua, cu scorul de 4-2 (1-0, 1-1, 2-1).

Urmatoarea confruntare din cele sase ramase va avea loc vinerea urmatoare, la Bucuresti. Impinsi din spate de cei circa 2.500 de suporteri, harghitenii au deschis scorul in minutul 17, prin capitanul Levente Elekes. Dupa patru minute din prima repriza, slovacul Strapko a dublat avantajul gazdelor, insa ucraineanul Stelei, Sadyi, a redus diferenta in minutul 30.

Ultima repriza a inceput excelent pentru ros-albastrii care au reusit egalarea prin Lupascu (’42). Finalul a apartinut ciucanilor, care au punctat pentru 3-2 in minutul 51, prin Moldovan. Slovacul Kabulic a marcat golul decisiv, de 4-2, in minutul 54.