Jurnalul.ro Sport Le e frică de arbitraj

Le e frică de arbitraj

de Vlad Ionescu    |    13 Dec 2007   •   00:00

Campionatul Mondial a intrat in linie dreaptă. Astăzi, la Paris, se dispută sferturile de finală, naţionala Romăniei urmănd să intălnească, de la ora 21:30 (in direct la TVR 2), reprezentativa ţării gazdă.

CM HANDBAL - Romăncele se bat cu Franţa pentru un loc in semifinale

După victoria cu 32-24 obţinută in faţa Germaniei, antrenorul Gheorghe Tadici a recunoscut că adevăratele căştigătoare ale acestui meci au fost nemţoaicele. In timp ce acestea vor intălni in sferturi Angola, Romănia va juca impotriva Franţei, adversar pe care nu l-a dorit. Şi asta, deoarece formaţia pregătită de Olivier Krumbholz, deşi nu a impresionat pănă acum, rămăne periculoasă, mai ales că evoluează in faţa propriilor suporteri.

PERICOL. Iar diseară, la Bercy, vor fi nu mai puţin de 14.000 de oameni, care vor incerca să pună presiune pe jucătoarele noastre. "Trebuie să facem abstracţie de public. Vom juca in şapte contra opt sau nouă, pentru că arbitrajul va fi la sănge in ceea ce ne priveşte", crede Gheorghe Tadici. Franţa a obţinut pănă acum rezultate contradictorii. A pierdut in faţa Angolei (27-29) şi a Rusiei (20-31), dar a invins Norvegia (26-24). Pare o echipă dependentă de Valerie Nicholas, unul dintre cei mai buni portari din lume. De altfel, cu Nicholas in mare formă, Franţa ne-a invins in acest an la Cupa Mondială, cu 25-24. Dacă va trece de Franţa, Romănia va juca in semifinale cu invingătoarea din meciul Rusia - Ungaria.