Jurnalul.ro Sport Liga 1 - Dinamo, iar victorie

Liga 1 - Dinamo, iar victorie

de Daniel Stan    |    18 Sep 2006   •   00:00

Trupa lui Mircea Rednic a bifat aseara cel de-al saptelea succes din tot atatea etape.

GOLGETER. Prin golul reusit ieri, Ionel Ganea (stanga) s-a instalat in topul golgeterilor, cu sase reusite

Reusitele lui Ganea si Danciulescu au securizat o victorie care mentine Dinamo pe primul loc al clasamentului. Vasluienii au controlat clar prima repriza, insa n-au reusit sa fructifice ocaziile pe care si le-au creat. Dupa pauza, moldovenii au parut complet schimbati, pierzandu-si vitalitatea cu care isi inghesuisera adversarul in prima repriza.

SCENARIU. Eroul negativ al gazdelor a fost longilinul Viorel Frunza, atacant care a irosit cu nonsalanta doua ocazii uriase de a deschide scorul. Ca in majoritatea confruntarilor dintre "granzii" Capitalei si echipele din provincie, primul gol al lui Dinamo a incheiat, practic, conturile. Dupa 0-1, vasluienii au cedat, nereusind decat sa plimbe mingea inofensiv in terenul oaspetilor. Dupa ce Ganea a fructificat simplu, trimitand in poarta goala un balon revenit din bara, Danciulescu a finalizat sec un contraatac rapid, taxand lejeritatea defensivei gazdelor. Pe final, gazdele au reusit doar sa inscrie golul de onoare.

LIGA 1 - Etapa a 7-a
VINERI
  • UTA - Gloria 0-1

• G. Muresan (’18)
  • "U" Craiova - Poli Iasi 3-3
    Dina (’34), Buta (’55 - autogol), Costea (’60) / Onofras (’19), Balba (’24 - pen.), Tincu (’87)
    Sambata
  • Pandurii - Unirea Urziceni 0-1

• Balaet (’84 - pen.)
  • Jiul - Otelul 1-2
    A. Ilie (’2) / D. Stan (’32), Gado (’40)
  • FC Arges - Farul 0-1
    Gurita (’88)
  • Poli Timisoara - CFR Cluj 3-1
    Grigorie (’50), M. Oprea (’87), Mansour (’90) / Coroian (’59 - pen.)
    IERI
  • FC Vaslui - Dinamo 1-2

• Bukvici (’90+3) / I. Ganea (’52), Danciulescu (’79)
  • Partidele FC National - Ceahlaul si Steaua - Rapid s-au disputat dupa inchiderea editiei.