Jurnalul.ro Sport Liga Campionilor - Tragedie pentru Lucescu

Liga Campionilor - Tragedie pentru Lucescu

de Delia Gomoescu    |    13 Sep 2006   •   00:00

Sahtior a pierdut, 0-4, la Roma, un meci pe care l-a avut multa vreme sub control. Sahtior Donetk a pasit cu stangul in actuala editie a Ligii Campionilor. Formatia ucraineana a plecat invinsa de pe "Olimpico", desi in cea mai mare parte a timpului a fost superioara Romei. Baietii lui Mircea Lucescu au ratat patru ocazii imense, fiind apoi pedepsiti dur de golurile marcate de Taddei, Totti, De Rossi si D. Pizarro in ultimele 23 de minute.

RASTURNARE. Tehnicianul roman i-a folosit din start pe Razvan Rat si Ciprian Marica. Timp de o ora, acesta din urma a pus mari probleme defensivei romane conduse de Cristi Chivu. "Minerii" au ratat deschiderea scorului in minutul 15, cand Marica a pasat perfect pentru Brandao, care n-a reusit sa gaseasca spatiul portii. Acelasi scenariu s-a repetat 20 de minute mai tarziu, insa de aceasta data a intervenit prompt portarul Doni. Atacantul roman a continuat asaltul asupra Romei si in partea a doua a jocului, dar tot fara finalizare pe tabela. In schimb, "giallorossi" n-au avut nevoie de prea multe sanse ca sa concretizeze, Taddei, Totti, De Rossi si D. Pizarro punand capat sperantelor ucrainenilor.

BARCELONA, START IN FORTA
Barcelona si-a respectat statutul de detinatoare a trofeului si a marcat primul gol al actualei editii a Ligii Campionilor prin Andres Iniesta, in minutul 6 al jocului, cu bulgarii de la Levski Sofia. De altfel, baietii lui Frank Rijkaard i-au spulberat pe vecinii de la sud de Dunare cu 5-0. Nici Chelsea, a doua favorita la cucerirea trofeului, dupa formatia catalana, nu s-a lasat mai prejos. Londonezii au invins cu 2-0 pe Werder Bremen. Tot la scor a castigat si Bayern Munchen, 4-0, cu rusii de la Spartak Moscova. Daca in celelalte trei grupe s-a marcat mult, in grupa C nu s-a inscris nici un gol.