Jurnalul.ro Sport Lupta stransa la cele 3 sectiuni

Lupta stransa la cele 3 sectiuni

23 Mar 2004   •   00:00

Dupa etapa a doua a returului, Vrajitoarea si Florentin Petre conduc in clasamentul jucatorilor lunii martie, avand media notelor, de la reluarea sezonului, de 7. La antrenori si la arbitri lupta este la fel de stransa.

Vrajitoarea si Petre, care s-au aflat fata in fata sambata, sunt urmati la mica distanta de portarul galatean Mihai Barbu, rapidistul Noureddine Ziyati si mijlocasul Gloriei Daniel Iftodi. Lista jucatorilor care si-ar putea adjudeca trofeul „Jucatorul lunii martie" nu se incheie aici, pe ea figurand deocamdata inca zece jucatori, remarcati in primele doua etape ale returului, dar si in mansa a doua a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei.

LIDER. Dupa victoria de la Oradea, se poate spune ca Ioan Andone a fost cel mai inspirat antrenor al etapei 17. In partida cu bihorenii, formatia sa a reusit, cu un om mai putin pe teren, sa intoarca rezultatul de la 0-1 si gratie schimbarilor pe care le-a efectuat. Printre performerii rundei mai pot fi amintiti Ionut Lupescu, prin victoria la scor in fata Universitatii Craiova, dar si Dan Petrescu, care a reusit sa-si determine echipa sa smulga un punct in Ghencea, dupa ce Rapid era condusa cu 3-1. De asemenea, de remarcat performanta tehnicianului Remus Vlad, a carui echipa nu a incasat nici un gol in retur, Gloria fiind calificata si in semifinalele Cupei.

SI UN ASISTENT. In topul arbitrilor, lider nu este unul dintre purtatorii ecusonului FIFA, ci un arbitru care vine puternic din urma. Alexandru Deaconu a arbitrat pana acum „Poli" AEK - Apulum, scor 4-3, si FCM Bacau - „U" Craiova, scor 4-1, avand de fiecare data o maniera europeana de a conduce un joc de fotbal. Jurnalul National nu a ramas dator nici fata de Alexandru Tudor, arbitrul derby-ului dintre Steaua si Rapid, scor 3-3, ocupand pozitia secunda, dupa doua prestatii constant bune. Pe locul trei a patruns un „asistent", Miklos Nagy. Acesta a oficiat atat in etapele 16 si 17, cat si in returul sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, cand s-a remarcat in minutul 84 al partidei Rapid - Otelul, semnalizand corect un ofsaid la Daniel Niculae intr-un moment in care „centralul" Augustus Constantin acordase gazdelor un penalty.