Rezultatul a fost influentat de arbitraj. Corpodean a dictat eronat fault in atac, la o semnalizare de la margine, intr-o faza in care Oprita scapase singur, in timp ce asistentul Ionel Popa a vazut un ofsaid inexistent la Nicolita, aflat in situatie clara de a marca.
Primul derby al noului sezon s-a terminat nedecis, 0-0, insa ambele tabere au acuzat prestatia brigazii de arbitri. Daca timisorenii nu prea au temei, stelistii pot incrimina cel putin doua faze in care puteau inscrie.
BATAI DE STRADA
|
Daca pe teren a fost 0-0, timisorenii au punctat la capitolul huliganism, mai multe grupuri de fani intrand in conflict cu o parte a galeriei Stelei. In urma incaierarilor, cinci suporteri stelisti au ajuns la spital, unii fiind chiar injunghiati. Hartuiala nu s-a oprit aici. Ajunsi la stadion in dubele jandarmeriei, fanii campioanei au fost lasati sa intre doar dupa ce au prezentat buletinele de identitate. Pentru a nu ramane datori, cei 500 de ultrasi stelisti au aruncat cu petarde in spectatorii neutri, aflati in sectorul alaturat celor rezervat lor. Lucrurile au fost aproape sa degenereze, insa au intervenit fortele de ordine. La final, autocarul Stelei a fost atacat cu pietre, fiind sparte cateva geamuri.
|
GORICA, REMIZA
|
In prima etapa a campionatului Sloveniei, adversara Stelei din turul II preliminar al Ligii Campionilor, ND Gorica, a terminat la egalitate, scor 0-0, in deplasare, cu formatia Publikum Celje. In etapa de debut a sezonului din Belgia Standard Liege, pe care Steaua o va intalni in cazul eliminarii gruparii slovene, a intalnit aseara, tot in deplasare, pe Lokeren.
|