Jurnalul.ro Sport PREGĂTIRI / Două victorii şi o remiză

PREGĂTIRI / Două victorii şi o remiză

de Daniel Stan    |    28 Ian 2009   •   00:00

Mai multe echipe din Liga I au susţinut ieri meciuri amicale în turneele de pregătire. FC Braşov şi CFR Cluj au învins, în timp ce “U” Craiova a terminat la egalitate.

Aflată în cantonament în Spania, FC Braşov a susţinut ieri al doilea meci amical, în faţa echipei spaniole Levante, din Segunda Division. Formaţia pregătită de Răzvan Lucescu s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul înscris de Sabrin Sburlea, în minutul 80. Totuşi, tehnicianul braşovenilor l-a criticat pe autorul reuşitei. “Sabrin a revenit după accidentarea care l-a ţinut departe de gazon, iar pentru el e un alt început acum. Nu m-a mulţumit prestaţia lui, aştept mai multă maturitate în timpul jocurilor”, a declarat Lucescu junior pentru GSP TV. În Turcia, campioana CFR Cluj şi-a continuat seria victoriilor, a treia consecutivă, trecând de deţinătoarea titlului din Serbia, Partizan Belgrad, echipă care a eliminat pe FC Timişoara în primul tur din actuala ediţie a Cupei UEFA. Echipa pregătită de Duşan Uhrin jr, dar cu Ales Jindra pe bancă, s-a impus cu 1-0, marcator ivorianul Traore, în minutul 79. Tot în Antalya, Universitatea Craiova a terminat la egalitate, 1-1, cu echipa poloneză de primă ligă, Arka Gdynia. După ce Karwan a deschis scorul pentru leşi în prima repriză, echipa lui Nicolo Napoli a egalat prin Andrei Prepeliţă, în minutul 58.