Jurnalul.ro Sport Serie A - Inter, de neoprit

Serie A - Inter, de neoprit

de Delia Gomoescu    |    22 Ian 2007   •   00:00
Serie A  -  Inter, de neoprit

Inter si-a consolidat pozitia de lider in Serie A dupa victoria cu 3-1 din derby-ul cu Fiorentina. Toni a deschis scorul pentru violeti in minutul 5, iar Stankovici (’19), Adriano (’24 - foto) si Ibrahimovici (’71) au intors rezultatul in favoarea nerazzurrilor. Adrian Mutu nu a evoluat in partida de pe "San Siro", fiind suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene. Inter a totalizat 54 de puncte, 11 mai mult decat principala sa contracandidata la titlu, AS Roma. Intr-o alta intalnire din etapa a 20-a, Roma, cu Cristi Chivu integralist, a remizat, 1-1, pe terenul lui Livorno. Totti a egalat in minutul 74, dupa ce Lucarelli deschisese scorul din penalty (’22). Un alt roman, Paul Codrea a fost titular la Siena, in partida castigata cu 2-1 in fata lui Chievo. La randul sau, Vali Nastase a jucat 90 de minute in meciul in care echipa sa, Ascoli, a fost invinsa, 1-3, pe teren propriu de Atalanta. Romanul a primit un cartonas galben in minutul 32.