Jurnalul.ro Sport Sporturi Alina Dumitru, medalie de bronz la Judo Grand Prix Amsterdam

Alina Dumitru, medalie de bronz la Judo Grand Prix Amsterdam

19 Noi 2011   •   16:06

Sportiva Alina Dumitru a castigat, sambata, medalia de bronz a categoriei 48 de kilograme la Grand Prix-ul de judo de la Amsterdam.

Alina Dumitru a luat startul in grupa A, trecand pe rand de sportiva din Armenia, Gayane Arutiunyan, si de portugheza Ana Hormigo. In semifinale, sportiva antrenata de Florin Berceanu a fost invinsa de olandeza Birgit Ende, incheind participarea cu medalia de bronz. Ende va lupta pentru medalia de aur cu belgiana Charline Van Snick.

La categoria 52 de kilograme, Andreea Chitu a fost eliminata din primul tur al grupei A de Maria Garcia (Republica Dominicana), in timp ce Corina Caprioriu a pierdut in turul secund al categoriei 57 de kilograme, grupa A, in fata chinezoaicei Hui Wang.

La masculin, categoria 66 de kilograme, Dan Fasie a pierdut in turul trei al grupei A, in fata rusului Kamal Khan-Magomedov, al doilea reprezentant al Romaniei, Daniel Brata, urmand sa ia startul duminica, la categoria minus 100 de kilograme.