Jurnalul.ro Sport Sporturi CE de patinaj: Kelemen, locul 21! Francezul Amodio, campion la prima participare!

30 Ian 2011   •   09:50
Sursa foto: /Reuters

Francezul Florent Amodio a câştigat, sâmbătă, proba individuală a Campionatelor Europene de patinaj artistic, desfăşurate la Berna, în vreme ce românul Zoltan Kelemen s-a clasat pe locul 21, informează site-ul oficial al competiţiei.

Florent Amodio, în vârstă de 20 de ani, a obţinut un punctaj total de 226,86, câştigând astfel titlul european la prima sa participare la competiţia continentală pentru seniori.

Pe locul secund s-a clasat un alt francez, Brian Joubert, care a primit din partea arbitrilor 223,01 de puncte. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de cehul Tomas Verner, cu 222,60 de punte.

Românul Zoltan Kelemen s-a clasat pe poziţia 18 la programul liber cu un punctaj de 110,12, având un total de 160,50. Reprezentantul ţării noastre a ocupat la final locul 21 în clasamentul general al competiţiei.