Jurnalul.ro Sport Sporturi CM de schi alpin: Aur pentru Ted Ligety la slalom uriaş

CM de schi alpin: Aur pentru Ted Ligety la slalom uriaş

18 Feb 2011   •   16:55
Sursa foto: /Reuters

Americanul Ted Ligety a câştigat vineri, prima sa medalie de aur la un Campionat Mondial de schi alpijn, după ce a câştigat, vineri, proba de slalom uriaş din cadrul Mondialelor de la Garmisch-Partenkirchen (Germania).

Clasat al patrulea la finalul primei manşe, Ligety a reuşit un parcurs fără greşeală în manşa secundă pe care a câştigat-o cu un avans de 8 sutimi de secundă în faţa lui Richard. Campion olimpic în 2006 la combinată şi medaliat cu bronz la slalom uriaş la CM din urmă cu doi ani., Ligety a fost urmat în clasamentul final de francezul Cyprien Richard şi de austriacul Philipp Schörghofer.

Sâmbătă, 19 februarie, este programat slalomul feminin, iar duminică, 20 februarie, va fi slalomul băieţilor.