Jurnalul.ro Sport Sporturi CM de schi alpin: Innerhofer, medalie de aur la Super-G!

CM de schi alpin: Innerhofer, medalie de aur la Super-G!

09 Feb 2011   •   14:02
Sursa foto: /Reuters

Italianul de 26 de ani Christof Innerhofer a cucerit, miercuri, medalia de aur în proba masculină de slalom Super-G din cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin, ce se desfăşoară în staţiunea germană Garmisch-Partenkirchen.

Innerhofer, care a ratat podiumul olmpic anul trecut, la Vanecouver, pentru 8 sutimi de secundă, se află la prima sa medalie la mai bine de doi ani de la unicul succes repurtat până acum în Cupa Mondială, în coborârea de la Bormio.

Schiorul italian fost înregistrat cu timpul de 1:38,31/100, reuşind să-i devanseze cu 60 de sutimi de secundă pe austriacul Hannes Reichelt - 1:38,91/100, şi cu 72 de sutimi pe croatul Ivica Kostelic, actualul lider al clasamentului general al Cupei Mondiale, care a fost cronometrat în 1:39,03/100. Campionul mondial din 2009 la Val d'Isere (Franţa), elveţianul Didider Cuche, a ocupat poziţia a patra.