Jurnalul.ro Sport Sporturi CM de schi alpin: Marlies Schild, noua campioană la slalom

CM de schi alpin: Marlies Schild, noua campioană la slalom

20 Feb 2011   •   09:55
Sursa foto: /Reuters

Austriaca Marlies Schild a cucerit, sâmbătă, medalia de aur în proba feminină de slalom din cadrul Campionatelor Mondiale de schi alpin de la Garmisch-Partenkirchen.

Vicecampioana olimpică de la Vancouver din urmă cu un an a fost cronometrată la capătul celor două manşe cu timpul de 1:45,79/100. Schild a fost urmată de compatrioata sa Kathrin Zettel - 1:46,13/100 şi de suedeza Maria Pietilae-Holmner - 1:46,44/100.

Marea favorită a probei şi principala rivală a lui Schild, germanca Maria Riesch, nimeni alta decât deţinătoarea titlurilor olimpic şi mondial, s-a clasat pe locul 4, terminând concursul la o secundă şi 34/100 de câştigătoare.