Jurnalul.ro Sport Sporturi Cristina Dinu a câștigat, pentru a doua oară consecutiv, turneul ITF din Antalya

24 Mai 2021   •   10:55

Jucătoarea de tenis Cristina Dinu a câştigat al doilea său turneu ITF consecutiv la Antalya.,

Ea are 28 ani, se află pe locul 547 WTA, și a învins-o în finală, cu 6-3, 6-4 pe Zoe Kruger din Africa de Sud. Sportiva are 18 ani și se află pe locul 739 în lume.

Dinu a câștigat în primul tur în fața italiencei Beatrice Ricci, cu 6-2, 6-1, în optimi a trecut de rusoaica Diana Demidova, cu 6-2, 7-5, în sferturi a dispus de elveţianca Ylena In-Albon, a cincea favorită, cu 6-4, 7-6 (5), iar în penultimul act a câştigat  în faţa suedezei Fanny Oestlund, cap de serie nr. 6, cu 6-1, 6-2.

Românca are 20 de titluri ITF la simplu şi 25 la dublu.

Competiția este dotată cu premii totale de 15.000 de dolari.