Jurnalul.ro Sport Sporturi Echipa de gimnastică feminină a SUA a câștigat titlul mondial la Liverpool

Echipa de gimnastică feminină a SUA a câștigat titlul mondial la Liverpool

02 Noi 2022   •   09:24

Echipa de gimnastică feminină a SUA a câștigat titlul mondial la Liverpool. Este al șasea oară consecutiv când a obținut primul loc pe podium, cu 166,564 de puncte.

Reprezentativa Statelor Unite a fost condusă de Jade Carey, campioană olimpică la individual compus. Din echipă fac parte Leanne Wong, Shilese Jones, Jade Carey, Jordan Chiles, Skye Blakely.

Medalia de argint a fost obținută de Marea Britanie, cu gimnastele Georgia-Mae Fenton, gemenele Jessica Gadirova şi Jennifer Gadirova, Alice Kinsella, Ondine Achampong și cu un total de 163,363 puncte.

Medalia de bronz a revenit Canadei, din lot făcând parte Elsabeth Black, Emma Spence, Sydney Turner, Laurie Denommee, Denelle Pedrick, cu 160,563 puncte.

Acestea s-au calificat automat la JO de la Paris 2024.

La Mondialele de la Liverpool, echipa SUA nu a avut-o în componență pe Simone Biles, vedeta lotului, cu 19 titluri mondiale

Echipa Braziliei a fost condusă de Rebeca Andrade, campioană olimpică la Tokyo, la sărituri, şi vicecampioană olimpică la individual compus. Acum s-a clasat pe locul 4 în finală.

România a obținut 5 medalii de aur consecutive, între anii 1994-2001 însă acum nu a reușit să alcătuiască o echipă. Au participat doar Ana Maria Bărbosu şi Andreea Preda.

Urmează finala masculină pe echipe. Favorită este Japonia. România s-a clasat pe locul 19.