Jurnalul.ro Sport Sporturi Estera Dobre, argint la CE de lupte. Cristina Croitoru a luat bronzul

Estera Dobre, argint la CE de lupte. Cristina Croitoru a luat bronzul

31 Mar 2011   •   18:42
Sursa foto: /Reuters

Zestrea delegaţiei României la Campionatul European de lupte libere de la Dortmund s-a îmbogăţit în această seară cu încă două medalii. La categoria 51 de kilograme, Estera Dobre a obţinut medalia de argint, după ce a fost învinsă în finală de ucraineanca Yulyia Blahinya.

La categoria 48 de kilograme, Raluca Cristina Croitoru a obţinut medalia de bronz după ce a câştigat lejer, în ultimul meci al recalificărilor, în faţa sportivei germane Nina Hemmer.

Tot azi, Ana Maria Pavel a ratat medalia de bronz a categoriei 55 kg după ce a fost învinsă în ultimul meci al recalificărilor de rusoaica Maria Gurova.

Până azi, România mai câştigase o medalie de bronz la această ediţie a CE, prin Ştefan Gheorghiţă, la categoria 84 kg.