Jurnalul.ro Sport Sporturi Flavius Koczi, locul 6 în finală la sol, la CM de gimnastică de la Tokyo

Flavius Koczi, locul 6 în finală la sol, la CM de gimnastică de la Tokyo

15 Oct 2011   •   05:34

Gimnastul Flavius Koczi s-a clasat, astazi, pe locul 6, in finala la sol, la Campionatul Mondial de la Tokyo. Koczi a fost notat cu 15.333, nereusind sa urce pe podium la ultima aparitie la Campionatul Mondial.

Koczi a ocupat locul 6, la egalitate cu chilianul Gonzales Sepulveda, anunta Mediafax.

Titlul mondial a revenit japonezului Kohei Uchimura (15.633), urmat pe podium de chinezul Kai Zou (15.500) si de brazilianul Diego Hypolito (15.466), la egalitate cu israelianul Alexander Shatilov (15.466)

In finala nu a luat startul Marian Dragulescu, el neputand fi recuperat integral, dupa accidentarea suferita in calificari.

In concursul pe echipe, gimnastii romani s-au clasat pe locul 8, iar in finalele pe aparate va mai evoluea Marius Berbecaru la paralele. Marian Dragulescu este calificat si la sarituri, dar oficial nu a fost anuntat daca va lua startul in finala de duminica.