Jurnalul.ro Sport Sporturi Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Australian Open 2023

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Australian Open 2023

de Redacția Jurnalul    |    23 Ian 2023   •   16:06

Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostyuk (România.Ucraina) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu feminin de la Australian Open.

Cele două au învins, în optimi, cuplul ceh Miriam Kolodziejova/Marketa Vondrousova, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 21 de minute de joc.

În primul set, Ruse și Kostyuk au reușit un singur break, la 2-1, suficient pentru a câștigat setul cu 6-3. În setul secund, Kolodziejova și Vondrousova au condus cu 3-1, dar Ruse și Kostyuk au câștigat 3 game-uri la rând. În final, cele două s-au impus cu 6-4 și și-au asigurat calificarea.

În sferturi, Ruse şi Kostyuk vor întâlni perechea Storm Hunter/Elise Mertens (Australia/Belgia), cap de serie numărul 4, care a trecut de cuplul Monica Niculescu/Viktorija Golubic (România/Elveţia), scor 6-2, 6-2, în puțin peste o oră.