Jurnalul.ro Sport Sporturi Germania a învins Serbia și a câștigat pentru prima dată Cupa Mondială la baschet

de Redacția Jurnalul    |    10 Sep 2023   •   22:00

Germania a învins, duminică, Serbia și a câștigat pentru prima dată Cupa Mondială la baschet.

Germania a învins Serbia cu 83-77 (23-26, 24-21, 22-10, 14-20) în finala FIBA Basketball World Cup, duminică, la Mall of Asia Arena din Manila (Filipine), câștigând pentru prima dată titlul: https://twitter.com/FIBAWC/status/1700884872972116060?s=20

Germania a fost neînvinsă pe parcursul întregului turneu. În drumul spre titlu, a învins echipe precum Australia, Slovenia și Team USA.

Este primul lor titlu din istoria FIBA World Cup.

La ultima ediție a Cupei Mondiale din 2019, Germania a terminat doar pe locul 18 în clasamentul final.