Jurnalul.ro Sport Sporturi Gimnastică: Campioana SUA la individual compus pentru a șaptea oară

Gimnastică: Campioana SUA la individual compus pentru a șaptea oară

07 Iun 2021   •   10:57

Pentru a șaptea oară campioană a Statelor Unite la individual compus, Simone Biles va reprezenta SUA la JO de la Tokyo, informează Reuters. Realizarea este cu atât mai spectaculoasă cu cât este a doua sa competiţie în ultimele 18 luni.

"A fost distractiv, dar a fost şi mult stres. Acum mă concentrez pe selecţii", a sus Simone Biles.

Ea s-a impus cu 119,65 puncte în întrecerile desfăşurate în weekend la Fort Worth (Texas), devansând-o cu circa cinci puncte pe ocupanta locului doi, Sunisa Lee - 114,95 puncte.

Primele opt clasate la campionatele SUA s-au calificat automat pentru selecţiile olimpice americane, programate între 24-27 iunie.

Simone Biles are 24 de ani și a câştigat patru medalii de aur şi una de bronz la JO 2016 de la Rio.

Înainte de finale, Laurie Hernandez, membră a echipei SUA, medaliată cu aur la Rio, a suferit o accidentare la genunchiul stâng, în cursul unui antrenament, fiind nevoită să se retragă din concurs.