Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal, Liga Campionilor: Oltchim a trecut de Krim, Itxako a învins-o pe Buducnost

20 Feb 2011   •   15:39
Sursa foto: /Intact Images

Oltchim Râmnicu Vâlcea a obţinut în aseară a doua victorie din grupele principale ale Ligii Campionilor, pe teren propriu, 31-27 (14-14) împotriva echipei slovene Krim Mercator.

Krim a deschis "balul", prin Lekici, de la 7 metri, egalarea venind după golul Iuliei Curea, 1-1 (min. 4). Slovenele au avut însă un gol avans în primele 8-9 minute, Oltchim fiind nevoită să alerge după egalare (3-4, min. 9). Stanca a intrat pe postul ei clasic, marcând la puţin timp, 4-4, pentru ca Pidpalova să aducă Oltchimul, pentru prima dată în avantaj, 5-4 (min. 11). Jocul nu a strălucit însă, fiind "resuscitat" de portarul Tereza Pâslaru, care a avut patru intervenţii consecutive, din care una de la 7 metri (8-6, min. 16). Apărarea vâlcencelor a început să dea roade, dar pe tabelă diferenţa a fost tot de două goluri (10-8, min. 22), din cauza ratărilor din ofensivă. Krim a ripostat prin viteza extremei stânga Zrnec, dar şi a forţei de la 9 metri a lui Penezici, ţinând aproape la scor (12-12, min. 26). Oltchim şi-a revenit rapid, 14-12 (min. 28), dar la pauză tabela arăta 14-14, după trei atacuri ratate de jucătoarele Anjei Andersen în ultimul minut.

La reluare, gazdele s-au detaşat din nou la două lungimi, 17-15 (min. 35), Pidpalova marcând pentru 19-16, două minute mai târziu, pentru diferenţa maximă de până atunci. Interul din Ucraina avea deja 7 goluri, fiind de neoprit în faţa defensivei lui Krim. Handbalistele de la Oltchim şi-au regăsit zâmbetul treptat, 21-17 (min. 41), dar meciul nu era încă jucat. Slovenele nu s-au lăsat, ripostând în ultimul sfert de oră, 24-23 şi 26-25 (min. 51), dar insuficient pentru a întoarce soarta meciului. Oltchim a obţinut a doua victorie din grupa I, scor 31-27, iar la final, jucătoarele şi Anja Andersen au îngenuncheat la mijlocul terenului, făcând plecăciuni în faţa publicului vâlcean.

Marcatoarele echipei noastre au fost: Elisei 8 (5 din 7 m), Pidpalova 7, Nechita 4, Vizitiu 4, Curea 2 (1 din 7m), Ozel 2, Manea 2 , Stanca, Han

Grupa I
Duminică
Oltchim - Krim 31-27
Itxako - Buducnost 31-26

Clasament: 1. Oltchim 4p (+4), 2. Itxako 4p (+2), 3. Buducnost 2p (-3), 4. Krim 2p (-3)
Etapa viitoare: Krim - Buducnost (4 martie), Oltchim - Itxako (6 martie)

Grupa II
Sâmbătă
Dinamo Volgograd - HC Leipzig 25-22
Larvik - Gyor 16-25
Clasament: 1. Gyor 6p (+16), 2. Larvik 4p (+14), 3. Dinamo 2p (-20), 4. HC Leipzig 0p (-10)