Jurnalul.ro Sport Sporturi Info olimpic

Info olimpic

17 Aug 2008   •   00:00

TIR - Raicea, locul 9 la pistol viteză 25 m
Sportivul român Iulian Raicea nu a reuşit ieri să se califice în finala la pistol viteză 25 m, după ce a terminat pe locul 9 în calificări. În ultimul act al probei s-au calificat primii şase sportivi, ultimul care şi-a asigurat locul în disputa pentru medalii fiind germanul Christian Retz, cu un total de 579 de puncte. Raicea a fost totuşi destul de aproape de calificare, el adunînd 576 de puncte, cu doar trei mai puţine decît Retz.

ATLETISM - Record mondial la 100 de metri
Jamaicanul Usain Bolt a cîştigat ieri titlul olimpic în proba de 100 de metri şi a stabilit un nou record mondial, el oprind cronometrul la 9,69 secunde. Pe locul 2 a terminat Richard Thompson (Trinidad Tobago), 9,89 secunde, în timp ce americanul Walter Dix, 9,91 secunde, a cucerit medalia de bronz. Usain Bolt, 22 de ani, deţinea şi vechiul record mondial, care era de 9,72 secunde. Românca Anca Heltne a ratat calificarea în finala probei de aruncarea greutăţii, după ce s-a clasat pe locul 12 în prima grupă preliminară.

TENIS - Djokovic a luat bronzul
Sîrbul Novak Djokovic a cucerit sîmbătă medalia de bronz, după ce l-a învins în finala mică a turneului de tenis pe americanul James Blake, scor 6-3, 7-6. Titlul olimpic şi-l vor disputa azi spaniolul Rafael Nadal şi chilianul Fernando Gonzales. În ultimul act al turneului feminin, programat tot azi, se vor întîlni rusoaicele Elena Dementieva şi Dinara Safina.