Jurnalul.ro Sport Sporturi Info olimpic

Info olimpic

18 Aug 2008   •   00:00

18 august 2008

ATLETISM. Cristina Casandra s-a clasat ieri pe locul 5 în proba de 3.000 de metri obstacole, stabilind şi un nou record naţional, 9:16.85. Cursa a fost cîştigată de rusoaica Gulnara Galkina-Samitova, prima atletă care aleargă această distanţă sub 9 minute, 8:58.81. Tot ieri, Angela Moroşanu s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri garduri după ce a terminat a patra în seria sa, cu 56 de secunde şi 7 sutimi, cea mai bună performanţă a sportivei noastre din acest sezon.

TENIS. Rusia a cîştigat toate cele trei medalii în competiţia de simplu feminin. Noua campioană olimpică este Elena Dementieva, care a învins-o în finală pe compatrioata sa, Dinara Safina, în trei seturi, 3-6, 7-5, 6-3. În finala mică, Vera Zvonareva s-a impus în faţa chinezoaicei Li Na, scor 6-0, 7-5, şi a obţinut medalia de bronz. La dublu, turneul olimpic a fost cîştigat de surorile americane Venus şi Serena Williams, care le-au învins în finală pe jucătoarele spaniole Virginia Ruano şi Anabel Medina, scor 6-2, 6-0.

ÎNOT. Atletul american Michael Phelps a devenit primul sportiv care cîştigă opt medalii de aur la aceeaşi ediţie a Jocurilor Olimpice, după ce SUA s-a impus ieri în proba de ştafetă 4x100 metri mixt, stabilind şi un nou record mondial (3:29.34). Cu această medalie, Phelps l-a devansat pe Mark Spitz, de şapte ori campion olimpic în 1972, la München. Sportivul american a mai cîştigat la Beijing, la 400 m mixt, ştafeta de 4x100 m liber, 200 metri liber, 200 metri fluture, 4x200 m liber, 200 metri mixt şi 100 metri fluture, cea din urmă fiind singura în care nu a stabilit şi un record mondial. La Atena, în urmă cu patru ani, Phelps cîştigase şase titluri olimpice şi două medalii de bronz.

DOLIU. Fosta gimnastă Elena Leuştean a încetat din viaţă, la vîrsta de 72 de ani, în urma unei boli necruţătoare, cancer la pancreas. Leuştean a intrat în istoria gimnasticii prin faptul că a devenit în 1956, la Melbourne, prima sportivă din România medaliată la o ediţie a Jocurilor Olimpice, cîştigînd bronzul la sol şi pe echipe. Cu un palmares bogat, Elena Leuştean a fost, alături de alte gimnaste ale anilor ’50-’60, una dintre personalităţile care au contribuit decisiv la dezvoltarea gimnasticii feminine româneşti.