Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo - Brata s-a oprit în recalificări

Judo - Brata s-a oprit în recalificări

15 Aug 2008   •   00:00

Al doilea şi ultimul nostru re­pre­zentant în turneul de judo, Daniel Brata (foto, la pămînt), a început foarte bine concursul la categoria 100 kg, cu două victorii rapide prin ippon care l-au făcut pe antrenorul Emilian Rabolu să spere într-o surpriză.

Al doilea şi ultimul nostru re­pre­zentant în turneul de judo, Daniel Brata (foto, la pămînt), a început foarte bine concursul la categoria 100 kg, cu două victorii rapide prin ippon care l-au făcut pe antrenorul Emilian Rabolu să spere într-o surpriză. Fostul medaliat cu bronz la Campionatele Europene l-a învins în primul tur pe uzbecul Kurbanov, după care a trecut şi de canadianul Keith Morgan, care nu i-a rezistat de­cît 26 de secunde. A urmat întîl­nirea din sferuri, cu azerul Miraliev, locul cinci la JO de la Atena, din 2004, în faţa căruia a trebuit să se recunoască învins prin waza-ari. Intrat în recalificări, Brata a mai pierdut un meci, cu georgianul Zhorzhaliani, prin ippon, fiind elimi­nat. "Adversarul a fost prea puternic pentru mine. Sînt la prima Olim­piadă din carieră, am sperat să iau o medalie, dar nu am putut mai mult", a declarat Brata. Pentru judoul românesc, aventura olimpică s-a încheiat cu un bilanţ excelent, medalia de aur a Alinei Dumitru fiind prima şi singura obţinută de delegaţia noastră în primele şase zile de competiţie. Medalia olimpică la 100 kg a fost cîştigată de mongo­lul Tuvshinbayar Naidan, care l-a în­vins în finală pe kazahul Ashat Jitkeev. Medaliile de bronz le-au re­venit învingătorului lui Brata, azerul Movlud Miraliev, şi olandezului Henk Grol. Marele fa­vorit, japonezul Keiji Suzuki, campionul olimpic din 2004, a fost eliminat în sferturi.