Jurnalul.ro Sport Sporturi Mihalachi şi Dumitrescu s-au calificat direct în finala Mondialului de la Szeged

18 Aug 2011   •   13:42

Victor Mihalachi si Alexandru Dumitrescu, detinatorii titlului mondial, s-au calificat joi direct in finala probei de canoe C2 500 metri din cadrul Campionatelor Mondiale ce se desfasoara la Szeged. Cei doi romani, care, conform gsp.ro, au vaslit in a doua serie de calificari, au terminat pe primul loc, fiind urmati de echipajele din Polonia si Ungaria. Finala C2 500 m este programata vineri dupa-amiaza.

Tot joi, echipajul feminin de kaiac K4 500 m a terminat pe locul patru in serii si pentru a ajunge in finala probei trebuie sa treaca in a doua sesiune a zilei de recalificari, la fel ca si Iosif Chirila, care a ocupat pozitia secunda in serii la C1 1.000 m. In finala a mai ajuns si barca masculina de C4 1.000 m, care a ocupat locul doi in serii.

Mihalachi si Dumitrescu vor mai lua startul vineri dimineata in seriile intrecerii C2 1.000 m, a doua proba in care au devenit campioni mondiali in 2010.