Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu a câştigat primul turneu WTA din carieră

Monica Niculescu a câştigat primul turneu WTA din carieră

03 Mar 2013   •   09:09

Monica Niculescu a câştigat primul turneu WTA din carieră, după ce s-a impus în finala competiţiei de la Florianopolis (Brazilia) în faţa rusoaicei Olga Puchkova în trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-4.

"A fost cea mai fericită săptămână din cariera mea. Am jucat cel mai bun tenis din carieră iar acum vreau să mă bucur de primul succes, după ce mai jucasem două finale, contra Victoriei Azarenka şi lui Venus Williams", a declarat jucătoarea din România pentru site-ul oficial al turneului dotat cu premii în valoare totală de 235.000 de dolari..

Succesul de la Brasil Tennis Cup i-a adus Monicăi Niculescu, 26 de ani, locul 75 în ierarhia WTA, un cec de 40.000 de dolari dar şi 280 de puncte WTA, care o vor propulsa în top 50 al ierarhiei mondiale feminine, care va fi reactualizată la începutul săptămânii.