Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu și Alexa Guarachi s-au calificat în sferturile de finală la Washington

de Redacția Jurnalul    |    02 Aug 2023   •   22:05

Monica Niculescu și partenera sa, jucătoarea chiliană Alexa Guarachi, s-au calificat miercuri seara în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 500 de la Washington.

Niculescu și Guarachi au învins în primul tur al competiției americane pe hard perechea alcătuită din rusoaica Lidziya Marozava și brazilianca Ingrid Gamarra Martins, în fața cărora s-au impus cu 7-6 (4), 7-5, după un meci disputat ce a durat o oră și 50 de minute.

Primul set l-au câștigat cu două minibreak-uri pe finalul tiebreak-ului, pentru ca în setul doi să revină de la 2-4, pentru a se impune cu 7-5.

În sferturile de finală, Niculescu și Guarachi vor întâlni câștigătoarele meciului dintre perechile Stphens/Baptiste și favoritele numărul 3, Chan/Olmos.