Jurnalul.ro Sport Sporturi Perechea Monica Niculescu - Raluca Olaru, eliminate de la turneul Granby, din Canada

26 Aug 2022   •   09:20

Perecehea alcătuită din Monica Niculescu și Raluca Olaru a fost eliminată, joi noaptea, din proba de dublu a turneului de tenis de categorie WTA 250 de la Granby, Canada. Cele două au fost învinse în sferturile de finală ale competiției de cuplul Daria Saville (Australia)/ Ena Shibahara(Japonia).

Perechea australiano-japoneză a învins în supertiebreak, scor final 2-6, 6-3, 10-8, după o oră și 34 de minute de joc.

Jucătoarele din România au câștigat categoric primul set, de la 2-2 adjudecându-și următoarele 4 game-uri, dar au cedat apoi setul secund, unul echilibrat, în care au pierdut pe propriul serviciu game-ul 8, pe care inițial l-au condus cu 40-0.

În supertiebreak, Niculescu și Olaru au avut 2-0, dar adversarele lor au revenit, au făcut 3-6, apoi 6-9 și au închis jocul la a 3-a minge de meci.