Jurnalul.ro Sport Sporturi România eliminată la CM de handbal din Brazilia: Haideţi acasă, fetelor!

România eliminată la CM de handbal din Brazilia: Haideţi acasă, fetelor!

de Mihai Igirosanu    |    12 Dec 2011   •   17:44

Reprezentativa de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia.

Dupa ce s-au facut de ras in grupa, fetele pregatite de Radu Voina au capotat definitiv in optimi, pierzand confruntarea contra Croatiei, scor 27-28 (18-15), dupa ce s-au aflat la conducere pe aproape intreaga durata a reprizei secunde.

Infrangerea contra Croatiei vine oarecum logic, dupa ce tricolorele remizasera contra unei echipe care nici acum nu poate spune ca a invatat handbal, Japonia, dar si dupa un esec umilitor in fata Frantei. Gratie primei victorii pe care au obtinut-o dupa opt intalniri in fata Romaniei, croatele s-au calificat pentru a doua oara in istorie intre primele opt echipe nationale din lume.

Meciul cu Croatia a fost intrerupt in repriza secunda timp de circa 20 de minute, din cauza unei pene partiale de curent.