Jurnalul.ro Sport Sporturi România, medalie de aur la "mondialele" de ciclism

România, medalie de aur la "mondialele" de ciclism

de Sorin Anghel    |    09 Sep 2011   •   12:46

Eduard Carol Novak a castigat astazi proba de contratimp organizata la Roskilde - Danemarca, cu ocazia Campionatului Mondial de Paraciclism. Jurnalul National i-a luat un interviu proaspatului campion.

Jurnalul National: Eduard, felicitari pentru titlul mondial!

Eduard Novak: Multumesc. Deja s-a aflat in Romania?

E.N.: Da, biatlonista Eva Tofalvi a fost cea care a dat vestea.

Jurnalul National: Chiar asa? A aflat sI ea?

E.N.: Da, de pe Facebook.

Jurnalul National: Bun! Traiasca Facebook! Cum a fost contratimpul de astazi?

E.N.: A fost un traseu de 30 de kilometri pe care l-am facut in patruzeci de minute sI 30 de secunde. Pana acum, la contratimp nu se pedala mai mult de 20-21 kilometri. Am avut un avans de un minut in fata campionului paralimpic. In 2009 am venit al doilea la contratimp. Acum sunt fericit ca am reusit sa castig.

Jurnalul National: Te asteptai sa castigi titlul mondial?

E.N.: M-am pregatit pentru lucrul asta tot sezonul, dar nu ar fi fost vreo problema daca nu castigam.

Jurnalul National: Cum te-ai pregatit?

E.N.: Am participat la foarte multe curse importante anul acesta, curse la care nu au venit sI sportivii prezenti acum la Campionatul Mondial de Paraciclism.

Jurnalul National: In Turul Tinutului Secuiesc ai terminat pe locul 32.

E.N.: Da, dar acolo am muncit pentru alti trei baieti.

Jurnalul National: De ce ai abandonat in Turul Romaniei?

E.N.: Am avut dureri mari de stomac, am facut diaree.

Jurnalul National: Saptamana viitoare, in Danemarca, incepe Campionatul Mondial de Cislim. Care sunt favoritii tai?

E.N.: La contratimp cred ca va castiga germanul Tony Martin, iar pe belgianul Phillipe Gilbert il vad favorit la proba pe sosea.

Jurnalul National: De ce Gilbert sI nu Mark Cavendish?

E.N.: Am impresia ca sosirea este in panta, astfel ca la final nu cred ca vom avea parte de un sprint.

Jurnalul National: Te-a surprins faptul ca Turul Frantei a fost castigat de catre australianul Cadel Evans?

E.N.: Dupa primele etape mi-am dat seama ca el este favorit. Andy Schleck a fost intotdeauna moale, iar la contratimp nu va castiga niciodata.