Jurnalul.ro Sport Sporturi Rugby: Portugalia - România 24-17, în Cupa Europeană a Naţiunilor

Rugby: Portugalia - România 24-17, în Cupa Europeană a Naţiunilor

04 Feb 2011   •   12:29
Sursa foto: /Intact Images

Reprezentativa de rugby a României a debutat cu stângul în această ediţie a Cupei Europene a Naţiunilor, fiind învinsă cu scorul de 24-17, la Lisabona, de naţionala Portugaliei. Aceasta este cea mai mare înfrângere a echipei noastre în faţa lusitanilor, palmaresul anterior dintre cele două echipe fiind net superior "stejarilor", 14-2 la victorii.

Portugalia ne-a marcat 3 încercări în 25 de minute şi conducea la pauză cu 24-3. Lusitanii au ratat incredibil desprinderea în debutul reprizei a doua, când au irosit un contraatac supranumeric, iar românii au reuşit primul eseu în minutul 64, prin Cazan. În prelungiri, Nicolae a marcat al doilea eseu al echipei noastre, iar Vlaicu a transformat, limitând proporţiile scorului.

La finalul acestui meci, lusitanii acumulează 4 puncte în clasament, iar România doar 1. În celelalte meciuri ale etapei din CEN, Georgia a invins Ucraina cu 62-3 şi Rusia a trecut de Spania cu 28-24.

Următorul joc al tricolorilor va avea loc pe 12 februarie, la Kiev, contra selecţionatei Ucrainei.