Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis de masă: România a câștigat patru medalii la Top 10 Europa pentru juniori

Tenis de masă: România a câștigat patru medalii la Top 10 Europa pentru juniori

07 Oct 2019   •   15:40
Sursa foto: pixabay.com

Sportivii români au cucerit trei medalii de aur şi una de argint la concursul Top 10 Europa la tenis de masă pentru cadeţi şi juniori, care a avut loc la Noordwijk (Olanda).

Tania Plăian a cucerit aurul la junioare, Elena Zaharia a obţinut şi ea medalia de aur la cadete, Darius Movileanu a câştigat aurul la cadeţi, în timp ce Iulian Chiriţă a luat argintul l cadeţi, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

La junioare, Tania Plăian s-a impus cu 16 puncte (7 victorii şi 2 înfrângeri), urmată de italianca Jamila Laurentin, 15 puncte (6-3),şi de poloneza Anna Wegrzyn, 15 puncte (6-3), etc.

În concursul rezervat cadetelor, victoria a revenit Elenei Zaharia, cu 18 puncte (9 victorii), urmată de germanca Annett Kaufmann, 16 puncte (7-2), şi de rusoaica Vlada Voronina, 16 puncte (7-2).

Darius Movileanu a ieşit învingător la cadeţi cu 17 puncte (8-1), urmat de Iulian Chiriţă, 16 puncte (7-2), şi cehul Simon Belik, 15 puncte (6-3). Eduard Ionescu a ocupat locul 8, cu 12 puncte (3-6).

La juniori, unde România nu a avut reprezentant, a câştigat germanul Kay Stumper, cu 16 puncte (7-2), urmat de polonezul Samuel Kulczycki, 16 puncte (7-2), şi de francezul Lilian Bardet, 14 puncte (5-4).