Jurnalul.ro Sport Sporturi Triplusalt: Marian Oprea, locul 2 la Stockholm

Triplusalt: Marian Oprea, locul 2 la Stockholm

23 Feb 2011   •   10:49
Sursa foto: /Intact Images

În cadrul concursului atletic de sală de la Stockholm, desfăşurat marţi, Marian Oprea s-a clasat pe locul secund în proba de triplusalt cu un rezultat de 17,37 m, care reprezintă a doua performanţă a sezonului pentru vicecampionul european.

Concursul a fost câştigat de britanicul Philipps Idowu cu o săritură de 17,48 m, iar locul 3 a fost ocupat de cubanezul Alexis Copello  - 17,22 m.

În proba feminină de săritura cu prăjina, câştigată de atleta rusă Svetlana Feofanova cu 4,68 m, suedeza Angelica Bengtsson a stabilit un nou record mondial de junioare, reuşind să treacă peste ştacheta înălţată la 4,63 m.

Iată şi alţi câştigători în acest puternic concurs atletic indoor de la Stockholm: