Jurnalul.ro Sport Statistica - Am patruns in topul gafelor

Statistica - Am patruns in topul gafelor

de Vicentiu Neagoe    |    Mihai Igirosanu    |    26 Feb 2006   •   00:00

Revista britanica FourFourTwo a intocmit recent un clasament al celor mai mari 30 de erori comise de cavalerii fluierului din istoria fotbalului. Printre ele figureaza si un meci din Romania.

1. "Mana lui Dumnezeu"

Sfert de finala CM 1986 (Mexic): Argentina - Germania 2-1 Arbitru: Ali Ben Nasser (Tunisia)
  • Eroare: Lui Diego Maradona i s-a validat un gol marcat evident cu mana in poarta lui Shilton

2. "El Classico"

Cupa Spaniei 1970: Barcelona - Real Madrid 1-1 Arbitru: Emilio Guruceta
  • Eroare: S-a acordat penalti pentru Real, desi Velasquez si-a pus singur piedica

3. "Tusierul rus"

Finala CM 1966 (Anglia): RF Germana - Anglia 2-4 Arbitru: Tofik Bahramov (Rusia)
  • Eroare: Asistentul a validat un gol pentru englezi, desi nici pana azi nu se stie daca mingea a depasit sau nu linia portii

4. "Regula de aur"

Semifinala CCE 1965 (Milano): Inter - Liverpool 3-0 Arbitru: Ortiz de Mendibil (Spania)
  • Eroare: "Interistul" Peiro a marcat dupa ce a interceptat prin fault o minge pe care portarul Lawrence se pregatea sa o degajeze

5. "Batrana Doamna, hoata"

Serie A 1980 (Torino): Juventus - AS Roma 0-0 Arbitru: Paolo Bergamo (Italia)
  • Eroare: Un gol regulamentar marcat de Turone, de la Roma, in ultimele 10 minute, a fost anulat gresit pe motiv de ofsaid. Cu o victorie, romanii castigau campionatul.

6. "Cel mai urat fault"

CM Spania 1982: RF Germana - Franta 3-3 Arbitru: Charles Corver (Olanda)
  • Eroare: Portarul german Schumacher l-a faultat grosolan pe francezul Battiston, aducandu-l in stare de inconstienta. Arbitrul a dictat doar repunere din careul mic.

7. "Nici o implicare"

Premier League 1970: Leeds - W. B. A. 1-2 Arbitru: Ray Tinkler (Anglia)
  • Eroare: Asistentul a dictat ofsaid la atacantul lui Leeds, Sprake, desi acesta se afla cu cativa metri in fata defensivei adverse. Era ultima faza a meciului. Fanii lui Leeds au invadat terenul, pentru a-i cere socoteala arbitrului, fiind cu greu evacuati de politisti.

8. "Ma asteptam sa vad rosu"

Prel. CM SUA 1994 (Rotterdam): Olanda - Anglia 2-0 Arbitru: Assenmacher (Germania)
  • Eroare: Stoperul olandez Ronald Koeman l-a faultat dur, din postura de ultim aparator, pe David Platt, dar n-a primit decat cartonas galben. "Ma asteptam sa primesc cartonas rosu", a declarat uimit actualul antrenor al Benficai.

9. "Putem numi asta o minune?"

Finala CM Elvetia 1954: RF Germana - Ungaria 3-2 Arbitru: M. Griffiths (Tara Galilor)
  • Eroare: In ultimul minut, Puskas a marcat golul egalizator pentru Ungaria, dar reusita sa a fost gresit anulata de unul dintre asistenti.

10. "Mana ajutatoare"

Preliminarii CM Argentina 1978: Tara Galilor - Scotia 0-2 Arbitru: Robert Wurtz (Franta)
  • Eroare: La 0-0, arbitrul a dictat penalty pentru Scotia, desi hentul incriminat fusese comis chiar de un atacant scotian.

11. "Si Helmer a marcat..."

Bundesliga 1994: B. München - Nürnberg 2-1 Arbitru: Roland Werner
  • Eroare: La 1-1, scapat singur cu poarta goala, jucatorul lui Bayern, Thomas Helmer a reusit "performanta" de a nu inscrie. Surprinzator, asistentul a dictat gol! Ulterior, Federatia Germana a decis rejucarea meciului, iar Bayern a castigat cu 5-0.

12. "Asta e viata"

Campionatul Argentinei 1968: Velez Sarsfield - River Plate 1-1 Arbitru: Guillermo Nimo
  • Eroare: Un egal era suficient pentru ca Velez sa castige titlul. Cu 5 minute inaintea finalului, un fundas al lui Velez a respins cu mana, de pe linia portii, un sut de la distanta. Arbitrul n-a vazut nimic, iar gazdele au luat titlul.

19. "Dictand jocul"

Finala Cupei Romaniei 1988: Dinamo - Steaua 1-1; Arbitru: George Ionescu (asistent) 26 iunie 1988. 45.000 de spectatori au asistat pe stadionul "23 August" din Bucuresti la cea mai controversata finala din istoria Cupei Romaniei. Se intalneau Dinamo si Steaua, pregatite de Mircea Lucescu, respectiv Anghel Iordanescu. In minutul 89, la scorul de 1-1, atacantul Stelei, Gavrila Balint, a marcat in poarta lui Moraru, dar asistentul George Ionescu i-a anulat reusita, pe motiv de ofsaid. Dupa ce au primit incuviintarea fiului dictatorului Nicolae Ceausescu, Valentin, prezent la tribuna oficiala, ros-albastrii au parasit terenul. Dupa cateva zile, FRF a hotarat ca golul marcat de Balint a fost valabil, acordand trofeul stelistilor. La inceputul anilor ’90, Steaua a renuntat la trofeu.