Steaua - Faliment la vărf

de Dragos Stoica    |    25 Oct 2007   •   00:00
Sursa foto: CRISTINA QUICLER/

Titular la Sevilla ca urmare a dorinţei exprese a patronului, Romeo Surdu a fost cel mai slab de pe teren. Incă un episod nefericit din seria grotescă a experienţelor lui Gigi Becali pe seama Stelei.

Plecată la Sevilla pe cai mari, cu declaraţii sforăitoare şi visănd chiar la calificarea in optimile Ligii Campionilor, Steaua a fost readusă pe pămănt in numai 17 minute. In timp ce spaniolii au avut parte de o primă repriză fantastică, in care doar ghinionul le-a impiedicat să realizeze un scor fluviu, elevii lui Massimo Pedrazzini au fost la pămănt, semănănd cu o echipă adunată in pripă şi aruncată in teren după ce jucătorii au fost repartizaţi pe posturi in funcţie de vagi considerente fizice.

PARALIZAŢI. Maniera in care Steaua a fost infrăntă a fost determinată insă şi din sănul propriei tabere. Aruncănd de la inălţimea tribunei oficiale un ritos "Surdu va fi titular, pentru că aşa vreau eu", Gigi Becali şi-a carotat direct echipa. Dacă Pedrazzini mai avea vreun dram de credibilitate, acesta s-a risipit cănd italianul s-a conformat total dorinţei patronului. Fără să fie principalul vinovat pentru infrăngere, Surdu s-a dovedit cel mai slab om de pe teren, fotbalistul stărnind compasiune prin evidenţa faptului că habar n-a avut de rolul său pe gazon. Altfel nu se explică cum ex-jucătorul CFR-ului se plimba haotic pe la jumătatea terenului, intr-un moment in care ar fi trebuit să-i acorde ajutor lui Petre Marin in faţa dezlănţuitului Capel. Un alt favorit al patronului, Marius Croitoru, şi-a legitimat titularizarea de abia in minutul 62, cănd a trimis o pasă inteligentă pentru Iacob la faza golului marcat de Ovidiu Petre. In rest, nimic, in condiţiile in care vorbim totuşi de un fotbalist teoretic de construcţie. Din păcate, aşa arată Steaua la ora actuală. Cu două-trei excepţii, "militarii" par o glumă nereuşită, ivită din gesturile şi ideile unui patron care trebuie analizat in alte planuri de discuţie.

Ovidiu Petre: "Am crezut"

Autorul golului stelist pe Stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, internaţionalul Ovidiu Petre (foto, nr. 8), era fericit la finalul meciului pentru primul său gol in Liga Campionilor. "Dedic acest gol familiei mele. Reuşita mea ne-a dat speranţe, iar cu puţin noroc credem că puteam scoate un egal in faţa Sevillei. Am crezut pănă in ultimul minut. Păcat. Chiar credeam că putem scoate un egal. Totuşi, cred că merităm să ocupăm locul trei in această grupă", a spus mijlocaşul Stelei. Atacantul Sevillei, Frederic Kanoute, s-a declarat mulţumit de victorie. "Sunt foarte mulţumit că am marcat din nou, dar cel mai important este că am deschis scorul repede, lucru care ne-a dat mai multă incredere. Am făcut un joc bun in prima repriză, ştiam că ei vor sta in spate şi vor incerca să ne prindă pe contraatac."

AS Roma - Sporting   2-1

Au marcat: Juan (’15), Vucinic (’70)/Liedson(’18)

Dinamo Kiev - M. United        2-4

Au marcat: Rincon (’34), Bangoura (’78)/Ferdinand (’10), Rooney (’18), C. Ronaldo (’40, ’68 pen)

Clasament

1. Man. United 3Â Â Â Â Â Â Â Â Â 3Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 6-2Â Â Â Â Â Â 9p

ŢSKA Moscova - Inter          1-2

Au marcat: Jo (’32)/Crespo (’52), Samuel (’80)

PSV Eindhoven - Fenerbahce 0-0

Clasament

1. Inter 3Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4-2Â Â Â Â Â Â 6p

Arsenal - Slavia Praga 7-0

Au marcat: Fabregas (’5, ’58), Hubacek (’24 autogol), Walcott (’41, ’55), Hleb (’51), Bendtner (’89)

FC Sevilla - Steaua     2-1

Au marcat: Kanoute (’5), Luis Fabiano (’17)/