Jurnalul.ro Sport STEAUA - FCM BACAU 1-0 / Erau sa se incurce

STEAUA - FCM BACAU 1-0 / Erau sa se incurce

de Mihai Igirosanu    |    04 Oct 2005   •   00:00
STEAUA  -  FCM BACAU 1-0 / Erau sa se incurce

Campioana en-titre a revenit ieri pe primul loc in Divizia A, dar a avut mari emotii pana sa-si adjudece victoria in meciul cu FCM Bacau. La final, patronul Stelei, Gigi Becali, a acuzat dur arbitrajul, bacauanii ratand un penalty in minutul 65.

Aproximativ 2.000 de spectatori au asistat ieri la un succes greu al Stelei in fata celor de la FCM Bacau. Pe un teren care s-a prezentat doar o repriza in conditii satisfacatoare, "ros-albastrii" au gasit cu greu drumul spre poarta oaspetilor. Unicul gol al meciului a fost reusit de mijlocasul Sorin Paraschiv, in minutul 27. Acesta a finalizat de la 6-7 metri o actiune personala, in care a driblat elegant, dar a profitat si de indecizia fundasilor bacauani. In minutul 65, stelistul Lovin a intervenit asupra lui Neagu, iar arbitrul Marius Martis a dictat destul de usor penalty pentru oaspeti. Marius Croitoru a executat extrem de slab, iar portarul Stelei, Hamutovski, a respins fara prea mare dificultate.

ACUZE. Imediat dupa incheierea meciului, patronul Stelei, Gigi Becali, a lansat o avalansa de acuze fata de arbitrajul "centralului" Martis, dar si indirect asupra Comisiei Centrale a Arbitrilor. "Acest arbitru a fost astazi un adevarat talhar la drumul mare. Daca a avut acest obraznic tupeu sa fure in Ghencea, inseamna ca noi nu mai avem nici o sansa la titlu. Au stabilit ei, arbitrii, sa castige Dinamo campionatul!", a rabufnit patronul gruparii din Ghencea. In schimb, dupa partida, capitanul Stelei, Mirel Radoi, a recunoscut ca decizia arbitrului a fost corecta, admitand ca a fost penalty. Spre finalul partidei, Becali a strigat catre arbitrul Martis: "Craciunescule, mai da un 11 metri!". De altfel, patronul Stelei a lansat un atac si la adresa presedintelui CCA, Ion Craciunescu.

SCHIMBARI
Asa cum a anuntat in urma cu ceva timp, patronul Gigi Becali doreste sa se retraga din functiile pe care le detine in cadrul clubului, urmand sa conduca "din umbra" gruparea din Ghencea. Directorul executiv al Stelei, Valeriu Argaseala, a declarat duminica seara, la emisiunea Recursul Etapei, ca va deveni in curand presedintele Consiliului de Administratie al Stelei, in locul lui Becali. Vicepresedinte in CA va fi Iulian Gheorghisor, actualul director economic al Stelei. De asemenea, presedintele executiv Mihai Stoica va deveni manager general.

DIVIZIA A - RESTANTE ETAPA A 8-A
  • Steaua - FCM Bacau 1-0
    Paraschiv (’26)
  • Rapid - Poli Iasi 1-0
    Burdujan (’76)

ETAPA A 9-A. Vineri, 14 octombrie: Poli Timisoara - FC Vaslui (18:00, Telesport) Sambata, 15 octombrie: FC National - FC Arges (15:00, TVR 2), FCM Bacau - Rapid (20:00, National TV), Dinamo - CFR Cluj (21:30, Telesport) Duminica, 16 octombrie: Poli Iasi - Gloria (14:00, Telesport), Pandurii - Sportul (15:00), Otelul - Jiul (15:00, National TV), Farul - Steaua (20:15, TVR 1)