Jurnalul.ro Sport Succese pentru români

Succese pentru români

de Delia Gomoescu    |    15 Mai 2009   •   00:00

În Bundesliga, Marica a adus victoria lui Stuttgart, iar în Italia, Radu Ştefan a cucerit Cupa cu Lazio.

Ciprian Marica a fost omul decisiv pentru VfB Stuttgart în etapa a 32-a a campionatului Germaniei. Atacantul român a marcat în minutul 56 golul victoriei echipei sale, 2-1 pe terenul lui Schalke. În urma acestui succes, Stuttgart păstrează şanse la titlu şi la un loc de Liga Campionilor. Într-o altă partidă, Hoffenheim a câştigat cu 2-0 la Bielefeld, meci în care Vlad Munteanu a intrat pe teren în minutul 59, în timp ce Cottbus a pierdut acasă cu Monchengladbach, 0-1, Burcă evoluând la Energie până în minutul 70. Penultima etapă din Bundesliga va avea loc mâine, trei meciuri urmând să fie transmise în direct, alternativ, de canalul SportKlub, cu începere de la ora 16:30. Hoffenheim - Bayern München, Hannover - Wolfsburg şi Hertha Berlin - Schalke sunt confruntările decisive în lupta pentru titlu. Tot mâine, SportKlub va transmite în direct alternativ, de la ora 21:00, întâlnirile Gent - Standard Liege şi Genk - Anderlecht, care vor hotărî titlul în Belgia.

Lazio a luat Cupa
Lazio Roma a câştigat pentru a cincea oară în istoria sa Cupa Italiei în urma victoriei din finală, 6-5 cu Sampdoria, după executarea loviturilor de departajare. La sfârşitul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1. La formaţia romană, Ştefan Radu a fost doar rezervă.