A fost numit primul ministru homosexual din istoria Israelului
Amir Ohana a devenit primul bărbat homosexual numit în poziţia de ministru în Israel, transmite BBC. Acesta a fost numit Ministru al Justiţiei de către prim-ministrul Benjamin Netanyahu, joi.
Amir Ohana este un apropiat al prim-ministrului Netanyahu, care susţine mişcările prin care prim-ministrul este protejat în faţa urmăririlor penale. Numirea acestuia a venit la doar câteva zile după ce Parlamentul din Israel a fost dizolvat.
Benjamin Netanyahu l-a eliberat din funcţie pe fostul Ministru al Justiţiei, Ayelet Shaked, în urmă cu trei zile. Partidul lui Shaked, care făcea parte din coaliţia prim-ministrului Netanyahu, nu a obţinut suficiente scaune pentru a se întoarce în Parlament, în urma alegerilor din luna mai.
Populaţia Israelului se va întoarce la urnele de votare în septembrie, după ce prim-ministrul Netanyahu nu a reuşit să obţină suficient sprijin pentru a forma un nou guvern.
Actualul Ministru al Justiţiei, Amir Ohana, a susţinut controversata lege prin care i se oferă imunitate prim-ministrului în faţa urmăririlor penale. Benjamin Netanyahu este cercetat pentru fraudă şi presupusă luare de mită şi ar putea fi pus sub acuzare în următoarele luni. Acesta a negat acuzaţiile aduse împotriva lui.

Ştiri din .ro
Procurorii au contestat decizia de punere în libertate a șoferiței care a ucis cele două fete în cartierul Andronache
Diplomația vaccinurilor, calul troian al rușilor și chinezilor în Europa de Est
Turismul medical schimbat de pandemie. Românii nu mai merg în Turcia pentru transplant de păr
Directorul FBI: Violenţele produse pe 6 ianuarie la Capitoliu sunt acte de "terorism intern"
Angela Merkel va propune relaxarea restricţiilor anti-Covid-19 în Germania
Masacru taliban: Trei angajate ale unui post de televiziune au fost asasinate în Afganistan
Bugetul de stat pe anul 2021 a fost votat de Parlament
Coronavirus/INSP - raport săptămânal: 33% dintre decese în Bucureşti şi judeţele Maramureş, Timiş, Arad, Constanţa
Filmul crimelor din Onești: Negociatorul a ajuns după două ore. „A fost chemat de urgență la serviciu, acesta fiind liber”
Criminalul din Onești amenința pe Facebook, încă din 2018, că se va răzbuna
