x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Externe Comandantul SUA al operațiunilor militare din America Latină a renunțat la funcție

Comandantul SUA al operațiunilor militare din America Latină a renunțat la funcție

de Redacția Jurnalul    |    12 Dec 2025   •   22:50
Comandantul SUA al operațiunilor militare din America Latină a renunțat la funcție
Sursa foto: Hepta/Alvin Holsey

Un amiral al Marinei SUA care supraveghează operațiunile militare din America Latină și-a predat vineri responsabilitățile de comandă, pe măsură ce se intensifică investigațiile privind atacurile mortale ale administrației Trump asupra presupuselor nave de trafic de droguri din regiune.

Amiralul Alvin Holsey s-a pensionat la un an după ce a început o funcție care durează de obicei trei până la patru ani și a transferat atribuțiile de conducere adjunctului său militar, generalul-locotenent Evan Pettus din Forțele Aeriene, în cadrul unei ceremonii la sediul Comandamentului Sudic al SUA, lângă Miami.

În remarcile de rămas bun, Holsey nu a menționat operațiunile militare sau motivele pensionării sale anticipate. Dar și-a îndemnat succesorul să mențină parteneriatele de lungă durată în regiune, susținând cu fermitate valorile comune ale democrației și statul de drept .

„Pentru a fi un partener de încredere, trebuie să fim credibili, prezenți și implicați”, a spus Holsey.

Pentagonul a anunțat retragerea șocantă a lui Holsey în octombrie, la peste o lună după ce administrația Trump a lansat atacuri asupra unor nave suspectate de trafic de droguri în Marea Caraibelor și în estul Oceanului Pacific, atacuri care au ucis cel puțin 87 de persoane.

În contextul în care campania se confruntă cu o atenție sporită din partea Congresului, Holsey a informat principalii legislatori la începutul acestei săptămâni.

(sursa: Mediafax)

×