4 DECEMBRIE 2004
Pe site-ul www.e-migrant.ro se discuta despre experientele romanilor legate de sistemele de sanatate din lumea intreaga.
Un exemplu simplu ar fi cazul povestit de un amic din Anglia care, atunci cand a trebuit sa mearga la doctorul "de stat", a descoperit ca trebuie sa astepte la rand cateva saptamani, cu toate ca problema lui era destul de grava. Totusi, cand a fost dispus sa plateasca din buzunar (avea asigurarea de sanatate obligatorie) n-a mai fost o problema sa fie primit imediat la o clinica particulara unde lucrau aceiasi medici ca la policlinica de "stat". Desigur, acesta este un singur caz.
@fai
ASADAR... AMERICA - "PAMANTUL FAGADUINTEI". Poate una dintre tarile cele mai dezinteresate de protectia medicala a simplului cetatean. In SUA este cel mai bine sa fii in pas cu medicina preventiva si sa incerci sa te tratezi babeste. Caci sistemul te rupeeee... Exista mai multe categorii de cetateni: cei care nu au asigurare medicala, caci fie nu muncesc, fie muncesc, dar locul de munca nu le asigura acest beneficiu, fie muncesc, pot sa-si ia asigurare, dar o refuza ca sa scoata acei cativa zeci de dolari pe saptamana pe care trebuie sa-i dea ca sa-si mentina asigurarea. O alta categorie: cei care au asigurare, care platesc, partea saptamanala platesc un procent anume din orice presupune contact medical, pentru ei si pentru cati membri ai familiei lor doresc. Pensionarii au
paremi-se asigurarea medicala gratuita. Ar mai fi un gen de asigurare gratuita, pentru copiii ai caror parinti nu intrunesc un venit anual minim.