Jurnalul.ro Ştiri Externe Maraton: Etiopianul Shure Kitata Tola a câştigat cursa de la Frankfurt

Maraton: Etiopianul Shure Kitata Tola a câştigat cursa de la Frankfurt

29 Oct 2017   •   21:30

Etiopianul Shure Kitata Tola (21 de ani) a câştigat duminică maratonul de la Frankfurt în 2h05min50sec, un timp excelent în condiţiile de vânt existente în oraşul german, au anunţat organizatorii.

Câştigător şi al maratonului de la Roma, din aprilie, Tola şi-a devansat trei compatrioţi în cursa de la Frankfurt.

La feminin, kenyanca Vivian Cheruiyot, campioană olimpică la JO de la Rio la 5.000 metri, a câştigat în 2h23min35 sec.

Cheruiyot, 34 de ani, cvadruplă campioană mondială la 5.000 şi 10.000 metri, a dat impresia că va îmbunătăţi recordul probei, de 2h21:01, însă nu a reuşit, în partea finală a cursei fiind nevoită să alerge pe un vânt foarte puternic. AGERPRES