x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

Preoţii au citit mesaje către autorităţile italiene, la Liturghie

0
22 Feb 2009 - 00:00

Preoţii din cele 100 de parohii ortodoxe din Italia au citit, azi, la sfârşitul Liturghiei, două mesaje - unul adresat autorităţilor laice şi ecleziastice italiene, iar altul, o scrisoare deschisă adresată Italiei, care urmează să fie făcută cunoscută opiniei publice, informează Mediafax.Pe aceste scrisori vor fi strânse semnături şi apoi vor fi trimise autorităţilor şi vor fi date publicităţii. Strângerea de semnături va dura până la 28 februarie, cu posibilitatea de prelungire.

În mesajul către autorităţi este exprimată indignarea în ceea ce proveşte atitudinea faţă de întreaga comunitate românească, în urma faptelor comise de conaţionali.

Acesta este mesajul integral adresat autorităţilor italiene:

"Iubiţi credincioşi,
În această Duminică a Înfricoşatei Judecăţi suntem chemaţi să luăm aminte la noi înşine şi la toate gândurile, vorbele şi faptele care nu sunt bineplăcute lui Dumnezeu şi pe care le purtăm în conştiinţa noastră. Vremea de postire care ne stă înainte este cea mai potrivită pentru a le ”spala” înainte să vină sfârşitul vieţii noastre.
Acest lucru este cu atât mai actual cu cât întreaga noastră comunitate din Italia trece prin momente grele de încercare în aceste zile, văzând că se ridică valuri de acuze care ni se adresează tuturor fără deosebire.
Ca urmare a acestei campanii de învinovăţire generalizată a comunităţii noastre româneşti de către unele canale de televiziune şi de către unele ziare, datorită unor fapte necugetate săvârşite de concetăţeni de ai noştri, ne vedem nevoiţi să ieşim din tăcerea resemnată în care ne-am obişnuit să fim până în prezent, ca unii care asumăm creştineşte chiar şi păcatele fraţilor noştri, şi să ne unim glasul spre a atrage atenţia în mod civilizat celor care ne cunosc şi ne apreciază, că noi vrem să ducem mai departe bunul nume, pe care uneori atât de greu şi cu atâtea sacrificii l-am câştigat, neacceptând ca acesta să fie asociat cu persoane şi fapte care nu ne reprezintă.
De aceea vă propunem să adresăm autorităţilor religioase şi civile locale următorul text pe care să-l semnăm cu toţii:
Noi, românii ortodocşi, în aceste momente de încercare prin care trecem, deşi nu ne socotim sfinţi, mărturisim public întristarea şi indignarea noastră văzând că numele nostru de creştini şi de români este pătat şi călcat în picioare pentru greşelile câtorva dintre noi şi cerem tuturor celor care ne cunosc credinţa, omenia şi hărnicia să se alăture nouă în a promova adevărata imagine care ne caracterizează şi ne reprezintă.
Ne desolidarizam totodată de toate faptele nedemne de numele de creştin săvârşite pe pământul Italiei de conaţionali de ai noştri, rugând pe Dumnezeu să îi ierte şi să-i întoarcă la calea Lui cea dreaptă şi mântuitoare şi să-i ferească de osânda cea veşnică ce se cuvine faptelor săvârşite de ei.
Dorim să adresăm pe această cale mulţumiri Curiei (Arhi) Episcopale, Eminenţei (Excelenţei) Sale precum şi clerului şi tuturor credincioşilor din cuprinsul acesteia, pentru tot sprijinul frăţesc acordat până în prezent şi pentru solidaritatea pe care totdeauna le-au manifestat faţă de noi, rugându-i să le manifeste şi de acum înainte, dând mărturie despre bunele raporturi dintre noi şi despre buna înţelegere care există între comunităţile noastre.
Dorim de asemenea să mulţumim tuturor autorităţilor de stat provinciale şi regionale precum şi Primăriei oraşului XXX pentru toată susţinerea pe care mereu au acordat-o comunităţii noastre, cerându-le să o facă şi în aceste momente de încercare, în care pare ca s-au uitat numeroasele lucruri pozitive pe care românii le-au împlinit.
În aceste momente dorim să ne exprimăm solidaritatea şi cu toţi fraţii şi surorile noastre care suferă în tăcere, fiind supuşi la tot felul de umilinţe şi abuzuri din partea celor pe care îi îngrijesc sau la care muncesc în Italia. Rugăm pe Dumnezeu să le dea tărie şi curaj, să le ajute să ajungă la limanul cel lin al împlinirii trupeşti şi sufleteşti, în pace şi bună înţelegere.
Dumnezeu să ne ajute!".


Mediafax
Citeşte mai multe despre:   diaspora

 

Ştiri din .ro


PUBLICITATE
 


Mai multe titluri din categorie

Salariul minim va crește în Marea Britanie. Cu cât vor fi plătiți pe oră angajații

Salariul minim va crește în Marea Britanie. Cu cât vor fi plătiți pe oră angajații
Autoritățile de la Londra au decis majorarea cu 6,6% a salariului minim pentru persoanele de peste 23 de ani, de la 8,91 lire sterline pe oră la 9,50 lire sterline pe oră, anunță ministrul de Finanţe,...

Gigantul chinez Alibaba se prabuseste. Cât a costat criticarea regimului de la Beijing

Gigantul chinez Alibaba se prabuseste. Cât a costat criticarea regimului de la Beijing
În urma faimosului discurs al fondatorului Alibaba Jack Ma, din octombrie 2020, când miliardarul a criticat vehement sistemul financiar din China, acţiunile gigantului din e-commerce s-au depreciat cu peste 43%. Co...

VIDEO Comisia Juridică a Senatului a decis: Certificatul verde COVID, obligatoriu la locul de muncă

VIDEO Comisia Juridică a Senatului a decis: Certificatul verde COVID, obligatoriu la locul de muncă
Comisiile reunite juridică şi de sănătate au acordat, marţi, cu majoritate de voturi, raport de admitere cu amendamente la propunerea legislativă prin care personalul unor unităţi publice şi private este...

Doza booster din vaccinul Moderna va fi înjumătățită de săptămâna viitoare

Doza booster din vaccinul Moderna va fi înjumătățită de săptămâna viitoare
România va administra, începând cu săptămâna viitoare, o cantitate înjumătățită din vaccinul Moderna la doza booster, spune coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare împotriva COVID-19, Valeriu...

Previziunile lui Octavian Jurma: Sub 10.000 de cazuri COVID în prima parte a lunii noiembrie

Previziunile lui Octavian Jurma: Sub 10.000 de cazuri COVID în prima parte a lunii noiembrie
Medicul epidemiolog Octavian Jurma a declarat marți seara, la Aleph News, că numărul persoanelor infectate zilnic în România va fi în scădere în următoarele săptămâni. Medicul Octavian Jurma estimează...

Pandemia este ''departe de a se fi terminat'', potrivit comitetului de urgenţă al OMS

Pandemia este ''departe de a se fi terminat'', potrivit comitetului de urgenţă al OMS
Pandemia de COVID-19 este ''departe de a se fi terminat'', a anuntat marţi comitetul de urgenţă al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), lansând un apel către statele membre să recunoască toate...

Echipamente și medicamente pentru pacienții COVID din Serbia. Ajutorul a ajuns în România

Echipamente și medicamente pentru pacienții COVID din Serbia. Ajutorul a ajuns în România
Numeroase echipamente și medicamente pentru tratamentul pacienților COVID oferite de Serbia au ajuns marți în România. Recepția ajutorului a fost făcută de șeful DSU, Raed Arafat și de reprezentați ai...

A mai murit un pacient cu COVID-19, transferat în Ungaria

A mai murit un pacient cu COVID-19, transferat în Ungaria
Încă un pacient în stare gravă, transferat într-un centru medical din Ugaria în cursul săptămânii trecute, a murit. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, care a fost transferată în Ungaria în...

Turiștii pot vizita cu un bilet unic nouă muzee din Brașov

Turiștii pot vizita cu un bilet unic nouă muzee din Brașov
Nouă muzee din județul Brașov vor putea fi vizitate de turiștii care cumpără un bilet unic de acces, în baza unei decizii adoptate marți de Consiliul Județean. Astfel, biletul unic poate fi folosit la...

Thierry Breton: Retragerea Marii Britanii din UE este o "catastrofă" pentru britanici

Thierry Breton: Retragerea Marii Britanii din UE este o "catastrofă" pentru britanici
Retragerea Marii Britanii din Uniunea Europeană (Brexit) este o "catastrofă" pentru cetăţenii britanici, care acum regretă decizia, afirmă comisarul european pentru Piaţa Internă, Thierry Breton, într-un...

Răspunsul USR la propunerea PNL: Armistițiu există deja în Parlament, este nevoie de mai mult

Răspunsul USR la propunerea PNL: Armistițiu există deja în Parlament, este nevoie de mai mult
Președintele USR, Dacian Cioloș, a anunțat marți seara că este nevoie de mai mult decât un armistițiu politic, așa cum au solicitat liberalii. În plus, armistițiu există deja în Parlament, a mai spus...

CE investește 1,5 miliarde de euro în proiecte inovatoare în domeniul tehnologiilor curate

CE investește 1,5 miliarde de euro în proiecte inovatoare în domeniul tehnologiilor curate
Comisia Europeană a lansat marți a doua cerere de propuneri pentru proiecte în cadrul Fondului pentru inovare, care are un buget de 1,5 miliarde de euro. Potrivit unui comunicat al CE, fondul va finanța...

Reacție la propunerea PNL: PSD vrea un armistițiu agreat de toate partidele de dreapta

Reacție la propunerea PNL: PSD vrea un armistițiu agreat de toate partidele de dreapta
PSD așteaptă un armistițiu agreat de toate partidele de dreapta care au aruncat țara în criză, au anunțat social-democrații după ce au primit documentul semnat de premierul desemnat Nicolae Ciucă. Acesta le-a...

Mandate de arestare pentru omul de afaceri şi cei doi consilieri locali PMP, acuzaţi de trafic de influenţă

Mandate de arestare pentru omul de afaceri şi cei doi consilieri locali PMP, acuzaţi de trafic de influenţă
Tribunalul Bucureşti a emis, marţi, mandate de arestare preventivă de 30 de zile pentru omul de afaceri Corin Romanescu şi pentru doi consilieri locali PMP, acuzaţi de dare şi luare de mită şi trafic de...

E.ON Energie propune să furnizeze direct gaze naturale spitalelor din Timişoara

E.ON Energie propune să furnizeze direct gaze naturale spitalelor din Timişoara
E.ON Energie România propune să furnizeze direct gaze naturale spitalelor din Timişoara, în baza unor contracte încheiate cu fiecare unitate în parte. Potrivit unui comunicat al companiei, această soluţie...
Serviciul de email marketing furnizat de