Liviu Vasilică s-a născut cu cântecul în suflet. De mic a îndrăgit portul şi cântul popular fascinat de haiducul satului Gogu Ivaşcu şi de inegalabila Maria Tănase.
![](http://jurnalul.ro/librarie_fisiere/imagini/2009-02-03/57b47e61774df735abe4288d542ff15b.jpg)
Glasul lui Gogu, rapsodul satului, care cânta pe prispa casei, haiduceşte, cu voce de piept, îi făcea inima să tresară. Îl asculta fascinat sorbindu-i versurile cântecelor. De la Gogu şi-a format un prim repertoriu. Pe Maria Tănase o asculta încremenit, cu urechea lipită de difuzorul din casă. Deşi părinţii îl vedeau farmacist, Liviu Vasilică s-a simţit atras de două profesii de suflet: cea de medic pediatru la Dispensarul Şcolar din Alexandria şi cea de interpret dedicat folclorului autentic. Liviu Vasilică a adunat toate comorile pe care le-a găsit prin satele Teleormanului şi le-a scos la lumină. După ce le-a trecut prin filtrul sufletului său le-a dăruit publicului.
A fost şi rămâne unul dintre acei oameni care s-au îndrăgostit iremediabil de tradiţiile străbune. Liviu Vasilică nu a însemnat numai vocea, a fost un artist complex prin cântec, port şi joc. A cântat de dor, de dragoste, de haiducie, doine de răscolit suflete. În Ediţia de Colecţie de luni, 9 februarie, îl veţi redescopreri pe Liviu Vasilică. Ediţia va fi însoţită de un CD ce cuprinde cântece inedite, emoţionante.