x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul Ştiri Observator Protest al minerilor din Valea Jiului

Protest al minerilor din Valea Jiului

Publicat la 17 Feb 2021 15:26 Modificat la 17 Feb 2021 15:26
Protest al minerilor din Valea Jiului

Minerii din Valea Jiului au refuzat miercuri dimineața să înceapă lucrul, numulțumiți că nu și-au primit salariile. Prefectul județului Hunedoara s-a întâlnit cu minerii și a anunțat că solicitările lor vor fi trimise la Guvern.

Potrivit Prefecturii Hunedoara, prefectul Călin Petru Marian s-a întâlnit miercuri cu minerii care au refuzat să înceapă lucrul, scrie Mediafax

Acesta a avut discuții cu conducerea Complexului Energetic Hunedoara și a mers la cele patru mine aflate în activitate: Livezeni, Lupeni, Vulcan și Lonea, unde s-a întâlnit cu minerii și liderii de sindicat.

La mina Lupeni, prefectul a intrat în subteran împreună cu un grup de mineri.

„Toate solicitările și problemele minerilor, discutate în aceste ore în Valea Jiului, vor fi transmise chiar în această după-amiază guvernului României. Executivul va lua, într-un timp foarte scurt, cele mai bune soluții pentru rezolvarea situației”, a declarat Călin Petru Marian.

 

×
Subiecte în articol: mineri protest