Zăpada şi viscolul au închis 13 drumuri naţionale. Vezi situaţia traficului rutier
UPDATE 12:12 - Centrul INFOTRAFIC informeaza ca la aceasta ora, pe Autostrada Bucuresti – Constanta, intre kilometrii 92 si 167, viscolul si zapada reduc vizibilitatea sub 50 de metri pe ambele sensuri. Conducatorii auto sunt sfatuiti sa circule cu viteza redusa, sa aiba in functiune luminile de intalnire si proiectoarele de ceata si sa evite trecerile frecvente de pe o banda pe alta.
Viscolul, care a cauzat mari probleme soferilor din Romania saptamana trecuta, a revenit in zone din sudul si estul tarii. Autoritatile au luat decizia de a inchide cateva tronsoane ale unor drumuri nationale.
Drumurile inchise, potrivit INFOTRAFIC sunt:
-DN5A Isvoarele – Mironesti, judetul Giurgiu;
-DN22 Ramnicu Sarat – Braila, judetul Buzau;
-DN22A Cataloi – Nalbant, judetul Tulcea;
-DN22D Horia – Ciucurova, judetul Tulcea;
-DN22F Nalbant – Izvoarele, judetul Tulcea;
-DN2L Tisita – Panciu, judetul Vrancea;
-DN23A Milcovul – Ciorasti, judetul Vrancea;
-DN23 Focsani – Maicanesti, judetul Vrancea;
-DN23B Maicanesti - Ciorasti, judetul Vrancea;
-DN2M Focsani - Odobesti, judetul Vrancea;
-DN2D Focsani - Bolotesti, judetul Vrancea;
-DN24 Tisita - Cosmesti, judetul Vrancea;
-DN2N Dumbraveni – Bogza, judetul Vrancea.
Pentru a preintampina producerea unor evenimente rutiere nedorite, Politia solicita conducatorilor de autovehicule urmatoarele:
- sa reduca viteza de deplasare in zonele precizate precum si in apropierea trecerilor pentru pietoni, iar in conditiile unui carosabil acoperit cu zapada, polei, gheata sau mazga sa circule cu o viteza de 30km/h in localitati si 50km/h in afara acestora;
- sa-si asigure o buna vizibilitate curatand parbrizul, luneta si geamurile laterale; sa asigure buna functionare a stergatoarelor de parbriz si a sistemului de climatizare si dezaburire;
- sa foloseasca corespunzator sistemul de iluminare-semnalizare pentru a vedea si a putea fi vazuti in trafic;
- sa pastreze in mers o distanta suficient de mare pentru a putea opri in conditii de siguranta;
- sa echipeze autovehiculul cu pneuri corespunzatoare;
- sa nu franeze sau sa vireze brusc si sa foloseasca cu precadere frana de motor.

Ştiri din .ro
Timiș: Mașină carbonizată cu posibile urme de cadavru în interior
Cîmpeanu, despre școala din Capitală unde este focar COVID cu tulpină nouă: Interesul major rămâne deschiderea școlilor
40 de cai legați, lăsați în frig și mizerie, pe marginea lacului Zarguzon
AstraZeneca reduce livrările către Europa în primul trimestru
Iohannis, de Unirea Principatelor: Multe dintre idealurile de la 1859 îi animă încă pe români
O nouă recomandare anti-Covid. Călătorii, sfătuiţi să nu vorbească în mijloacele de transport în comun

Doliu în teatrul românesc! „Era o mare actriță, din specia cea mai rară, a celor care înțeleg teatrul”
Cristoiu: Unirea din 1859, posibilă pentru că Imp. Otoman trecuse prin Reformele impuse de Occident
Accident grav în Vatra Dornei. Patru persoane au fost rănite, iar una dintre ele este în stare critică
