De aproape patru ani, in Barcelona functioneaza Asociatia Romana din Catalunia, sub conducerea Marcelei Tatu Ciobanu.
De doua ori pe luna, cu mic cu mare, romanii se aduna la sediul asociatiei pentru a se informa in legatura cu ultimele noutati.Invitat sa ia parte la ultima reuniune, viceconsulul a dat linistit din umeri, nereusind sa-i lamureasca pe romani. "Noi cu cine votam? Nici nu stiu care sunt candidatii in cursa pentru scaunul de la Cotroceni", a spus indignat Adrian Manescu.