Mii de persoane blocate pe sosele inzapezite din centrul Spaniei
Vremea geroasă şi ninsorile abundente au provocat haos în Spania, mii de persoane fiind nevoite să-şi petreacă aproape tot weekend-ul în autovehicule, scrie presa spaniola, citand serviciile de urgenţă.
Pe autostrăzile A-6 şi AP-6, care se îndreaptă către nord-vest din capitala ţării, Madrid, mii de persoane au rămas blocate în maşini din cauza ninsorilor abundente, drumurile fiind închise în regiunea Castilla-Leon unde 240 de soldaţi din Unitatea militară pentru urgenţe au fost mobilizaţi pentru a-i ajuta pe cei înzăpeziţi în provincia Segovia.
În alte zone ale ţării, 1.400 de persoane şi-au petrecut noaptea într-o sală de sport din oraşul Alsasua după ce autostrada A-1 a fost închisă în provincia Guipuzcoa din Ţara Bascilor, în timp ce traficul pe autostrada AP-68 a fost blocat peste noapte în apropiere de oraşul Haro din La Rioja.
Direcţia Generală de Trafic din Spania a recomandat şoferilor ''să nu conducă în zonele cele mai afectate până când vom şti cum va evolua furtuna'', a precizat sursa citată. AGERPRES.

Ştiri din .ro
- Poliția în alertă – cadavru carbonizat descoperit într-o mașină incendiată lângă Timișoara UPDATE 5 Varianta principală a anchetatorilor Pressalert.ro
- Averile consilierilor locali din Timișoara. Cine are patru mașini, cine l-a împrumutat în campanie pe Fritz și cine are locuință în Olanda Pressalert.ro